Airbag Kontrolü

Motorlu araçlarla yapılabilecek bir kazada sürücünün ve yolcuların korunmasını sağlayan en önemli güvenlik ekipmanlarından birisi airbag yani hava yastıklarıdır.

Birçok araçta çarpışma anında 30 milisaniye gibi bir sürede açılan hava yastıkları, sürücü ve yolcuların can kaybını önlemeye yardımcı bir ekipman olarak görev görüyor. 1980’li yıllardan bu yana motorlu taşıtlar olan otomobillerde kullanılan bu güvenlik ekipmanının ekspertiz işlemleri esnasında kontrolü can kaybını önlemek için son derece önemli bir husus halini alıyor.

Airbag Kontrolü Neden Önemlidir?

Kazalarda insanların yaralanmasına veya ölmesine etki eden en büyük faktör, çarpma hızıyla ortaya çıkan momentum etkisidir. Araç hareket halindeyken çarpma kuvvetiyle birlikte insanların kütleleri arttığı için, savrulma hızları da aynı oranda artmaktadır. Araç airbag kontrolü yapılmamış bir araçla kaza yapıldığı zaman hava yastıklarının çalışmasına engel olacak olan arızalar can kaybı yaşanmasına neden olabilir.

Bir çarpışma anında araçtaki hava yastıklarının çalışır durumda olması, can kaybını büyük oranda düşürmektedir. Bunun en temel nedeni, savrulan insan bedeninin momentum etkisiyle hava yastığı gibi daha yumuşak bir alana çarpmasından kaynaklanıyor. Yani bu etkiyi direkt olarak direksiyona veya panellere çarparak ortadan kaldırmak yerine, kuvvetin etkisini minimuma indirgeyen hava yastıkları aracılığıyla atlatma imkânı oluşuyor.

Airbag Kontrolü Nasıl Yapılır?

Hava yastıklarının önemine değindikten sonra, bu sistemin kontrolünün firmamız tarafından nasıl yapıldığını incelememizde yarar vardır.

Araç airbag kontrolü işlemlerinin uzman teknik personeller aracılığıyla gerçekleştirilmesi önemlidir. Araç almak isteyen bir kişinin airbag kontrollerini şahsi olarak yapması mümkün olmayacaktır. Çünkü airbag kontrolleri günümüzde yalnızca sökülerek kontrol yapılabilmektedir.

Çarpışma sensörleri ve ilgili diğer mekanizmaların araç beyni üzerinden de çalışıp çalışmadığını tespit eden bilgisayarlı yazılımlar ile işlemler gerçekleştiriyor ve raporlama yapıyoruz. Bu işlemler sayesinde donanımsal sorunlar konusunda da detaylı analizler gerçekleştirebiliyoruz.

Arıza Tespitinde Uzman Desteğiniz

Oto ekspertiz hizmetlerimiz dâhilinde yer verdiğimiz birçok test ve kontrol işlemi bulunuyor. Bunlar arasında hayati öneme sahip olan araç airbag kontrolü işlemini sizin ve sevdiklerinizin geleceğine bir güven yatırımı olarak düşünmelisiniz. Bu yüzden kaliteli hizmet anlayışımızdan ve uygun fiyatlarımızdan yararlanarak uzman desteği almayı tercih edebilirsiniz.