Araç Sahiplerine Tavsiyeler bölümümüzde Auto Kale Oto Ekspertiz olarak düzenli yapmanız gereken bakımlardan dikkat etmeniz gereken hususlara kadar bir çok konuya değindik. Araç sahibi olmanın en başlıca kuralı aracınızı tanımanızdan geçmektedir. Bu yazıda yer alan tüm konuları aracınıza uygun şekilde okuduğunuzda bir rehber halini alacak ve sizlere çok büyük katkı sağlayacaktır. Bir aracın en güzel bakımı oto ekspertiz hizmetinden geçmektedir. Auto Kale Oto Ekspertiz firması olarak uygun fiyatlı oto ekspertiz hizmetimiz hakkında detayları görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Araçta Su Kaçakları Hakkında

Araçların bir çok bölümü su boruları ile donatılmıştır. Performans kaybını en aza indirmek için bu hortum, silindir, devir daim pompası gibi unsurları düzenli kontrol etmeli ve oluşan su kaçaklarını en kısa zamanda onarmalısınız.

Hortumda Su Kaçağı Ne Neden Olur

Hortumda su kaçağı bir çok sebepten oluşabilmektedir. En yaygın rastlanılan kelepçelerin gevşemesi ve buna bağlı oluşan kaçak türüdür. Bunun yanı sıra hortuma uygulanan fiziki müdahaleler de zedelenmeye yol açarak su kaçağına sebep olabilir. Hortumun tamamen değişmesine neden olacak son kaçak sebebi ise hortumun eskimesinden dolayı oluşan su kaçağıdır.

Silindir Gövdesinde Su Kaçağı Ne Neden Olur

Bu sorun bir çok araç sahibinin başına gelmiştir. Araç Sahiplerine Tavsiyeler bölümümüzde bu konu hakkında şunları aktarabiliriz. Başlıca nedeni doğru takılmayan contalar olsa da motor içinde yüksek ısınan su ya da donan suyun çatlamaya sebebiyet vermesi, silindir bloku üzerinde oluşan kirlenme nedeniyle kapağın tam sıkılamaması da su kaçağına sebebiyet vermektedir.

Silindir Kapağında Su Kaçağı Ne Neden Olur

Temel olarak kirlenme, paslanma gibi nedenler kapağın sıkılmamasına ya da kendiliğinden gevşemesine sebep olur. Bu duruma bağlı olarak su kaçağı sorunu ortaya çıkmaktadır.

Radyatörde Su Kaçağına Ne Neden Olur

Bu sorunun ana sebebi paslanma olarak karşımıza çıkar. Paslanmanın yanında bir o kadar sık karşılaştığımız sorun nedeni ise radyatördeki suyun donmasıdır. Bunların yanı sıra vantilatör aksamının ya da radyatörün yanlış bağlanması nedeniyle biri birlerine vurması sonucu yine su kaçağına sebebiyet vermektedir.

Araç Sürekli Şekilde Su Eksiltiyorsa Ne Yapılmalı

İlk işlem buna sebep olan bölümü bulmak olmalı ardından onarım için yetkililere başvurulmalı. Çoğu zaman kaçağı göremez ya da nedenini anlayamazsınız, su kaçağının neden olabileceği başka sorunları da fark etmeden yapılan onarımlar kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu konuda Auto Kale Oto Ekspertiz firmamız kaliteli hizmetiyle yardımınıza koşuyor, hizmet detayları için buraya tıklayabilirsiniz.

LPG Dönüşümü Hakkında

Bir aracın en büyük masrafı düzenli kullanılan yakıtıdır. Yakıt tasarrufu konusunda LPG tercihinde bulunmak isteyebilirsiniz. Fakat LPG dönüşümü dikkatli yapılmazsa oluşabilecek bir çok sorun da ne yazık ki var olmakta. Bu sorunlardan bazıları; geç çalışma, rölanti sorunu, gaz kaçakları ve performansta ki düşüş olarak sıralanabilir. Bu sorunları yaşamak istemiyorsanız belli başlı konulara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Öncelikle LPG taktırırken en yüksek gaz kapasitesine sahip tüpleri taktırmanız gerekmektedir. Bu performans konusunda sizlere destek sağlayacaktır. Dönüşüm için tercih yaparken tankların 10 yıl ömrü olduğunu unutmayın buna uygun tanklar tercih etmeye çalışın. Tankın üzerinde ECR-67R ve TSE damgasının olup olmadığını kontrol edin bunlar size kalite anlamında kaliteli bilgi verecektir.

LPG Dönüşümü Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli

LPG dönüşümü öncesinde dikkat etmeniz gereken noktaların bir çoğuna kaliteli servis hizmeti aldığınız firma dikkat etmektedir. Önemli olan nokta ise kullanım kısmındadır. LPG dönüşümü sonrasında ne gibi unsurlara dikkat etmelisiniz. Öncelikle servisinizden belirli rapor ve belgeleri teslim almalısınız. Bu belgeler:

Montaj tespit raporu

Servisin düzenlediği fatura

Araçların LPG’ye Dönüşüm Mühendis Yetki Belgesi fotokopisi

TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi fotokopisi

SMM Büro Tescil Belgesi fotokopisi

AİTM LPG Seri Tadilat Tip Onay Belgesi fotokopisi

AİTM LPG Seri Tadilat Araç Uygunluk Belgesi fotokopisi

Garanti belgeleri

Bu belgeleri teslim aldıktan sonra saklayın ve olası bir olumsuzluk olduğu durumda yetkililerle paylaşın.

LPG tankının ömrü 10 yıl sayılsa da paslanma ve korozyon gibi oluşumlar meydana gelirse geciktirmeden değişim sağlayın.

Araç Aküsü Neden Biter ?

Bir seyahate çıktığınızda aracınızın yolda kalmasının en temel sebebi akünün bitmesidir. Sıklıkla karşılaştığımız bu sorununun nedeni ise belli başlı etkenlere dayanmaktadır.

Akünün bitmesinin nedenleri başlıca:

Radyo, far gibi elektrik tüketimi yüksek olan cihazların araç kapalı konumdayken uzun süreli kullanılması

Havalandırma sisteminin ya da klimanın uzun süreli kullanımı

Aracın uzun süredir kullanılmıyor olması

Aracınız çalışırken bir tür şarj mekanizması aküyü sürekli şarj eder bu şarj devrelerinde oluşan bir sorun

Aşırı soğuğa karşı dayanıksız olan akünüzün donmuş olması

Bu gibi durumlarda akünüz biter ve aracınız yolda kalır peki akünün bitmemesi için neler yapılmalı:

Araç çalışmıyorken mümkün mertebe radyo ve far gibi elektronik cihazları açmayın

Havalandırma sistemi dahil olmak üzere tüm hava akımı sağlayan elektrikli cihazların açık bırakılmaması

Aracınızı kullanmıyorsanız bile ayda en az bir kere kısa bir tur attırmak

Soğuk bir bölgede yaşıyor ve aracınızı kullanmıyorsanız, aracı çalıştırıp motoru ısıtmanız akünün donmasını engellemek

Peki aracınızın aküsü bitti ve yolda kaldınız ne yapmalısınız. Yakınlarda bir servis var mı bunu araştırmalı ve yardım almalısınız. Akü bittiği zaman asla arabanızın kontağını kapatmamalısınız aksi taktirde çalışmayabilir. Servis yok ve aracınızın kontağını kapattırsanız yakında ki bir araçtan akü takviyesi almalısınız, bunun için bir adet akü takviye kablosuna ihtiyacınız vardır. Kutuplar karşılıklı olarak bağlanır ve araçlar çalıştırılır, devir yükseltmek amacıyla gaza basılır ve akünüz aracınızı çalıştıracak kadar şarj olunca sorun ortadan kalkar.

Araç Periyodik Bakımı Neden Önemlidir

Bir ekspertiz hizmetine belirli aralıklarla girmek aracınızda yaşayabileceğiniz tüm sorunları aşmanızı sağlayabilir. Özellikle aracınızı tanımanız konusunda sizlere detaylı bilgi sunan oto raporlarını incelemeniz çok büyük önem arz eder. Periyodik bakım neden önemlidir:

Aracınızın olası bir arızalanması olacak mı?

Hali hazırda sorun var mı?

Performans değeri nedir?

Maksimum hız potansiyeli nedir?

Değişmesi gereken parça var mı?

Gibi aracınızı sizlere tanıtacak ve olası sorunların önüne geçebilecek bir oto rapor alabildiğiniz için önemlidir. İstatistiksel verilere göre ekspertiz işlemi yapılan her 10 araçtan 9’u o yıl sorun yaşamadan periyodik bakım süresini dolduruyor. Bu konuda sizlere uzman kadromuzla hizmet vermekten gurur duyuyoruz, ülkede ki en kaliteli oto raporunu hazırlayan Auto Kale Oto Ekspertiz firmamız uygun fiyatlar ile müşterilerimize kusursuz hizmet sunuyoruz. Hizmetimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum yapın