Beyin KM Kontrolü

Türkiye’de son yıllarda ikinci el otomobil satışlarının artmasının ardından, alıcıların akıllarında araçların kilometre göstergelerinin orijinal olup olmadığı sorusu yer etmeye başlamıştır. Birçok yöntemle kilometre göstergesi üzerinde oynama yapan art niyetli satıcılar, ikinci el otomobil sahibi olmak isteyen vatandaşların mağdur olmasına neden oluyorlar.

Dolandırıcılık olarak ele alınan araçların kilometresinin değiştirilmesini geçmiş dönemlerde saptamak ne yazık ki mümkün değildi. Fakat gelişen teknolojiyi takip eden oto ekspertiz hizmetlerimizle bu soruna bir çözüm getiriyor ve araç beyinden km kontrolü testlerimizle doğru sonuçları öğrenmenize yardımcı oluyoruz.

Araçların Beyninden KM Kontrolü Nasıl Yapılıyor?

Araçların sayaçlarında kilometre değiştirme işlemi artan ikinci el otomobil satışlarının ardından son derece yaygın bir hale gelmiştir.

Genellikle uzun yol yapmış bir araç yorgun ve arızaya müsait bir araç olacağından, kilometrenin düşürülmesi ile aracın az kullanıldığı gibi bir yanılsama yaratılmaya çalışılmaktadır. Uzun yol yapmış bir aracın arızalara müsait bir yapıya sahip olacağını bilen art niyetli satıcılar, alıcılara bu konuda mağduriyet yaşatma yolunu seçiyorlar.

Sayaç üzerinden değiştirilerek uygulanan kilometre düşürme işlemini tespit etmenin en basit yollarından birisi, araç beyninden km kontrolü testleri yapmaktır. Firmamız tarafından oto ekspertiz hizmetleri dâhilinde sunulan bu işlem, paket anlaşmalarımızda da bulunuyor.

Bu işlemi yapmak için bilgisayarlı bir sistemle aracın beynine bağlanarak orijinal elektronik bilgiler üzerinden kilometre kontrolü gerçekleştiriyoruz. Uzman çalışanlarımız tarafından yapılan bu test ve raporlama, araç hakkında sağlıklı bilgiler edinmenize yardımcı oluyor.

Beyinden KM Kontrolü Sağlıklı Sonuç Verir mi?

Kilometrenin değiştirilmesi farklı yöntemler ile uygulanan bir dizi işlemi takip etmektedir. Mekanik sayaçlara sahip olan araçlara manuel kilometre sayacı takılabilirken, elektronik sayaçlar üzerinde bilgisayar destekli olarak yazılım veya programlama aracılığıyla değişiklik yapılmaktadır.

Bu değişiklikler kusursuza yakın bir profesyonellikle uygulansa dahi, kilometre tespitini doğru şekilde yapmak için araç beyninden km kontrolü yapmak yeterli olacaktır. Bir aracın bütün elektronik bilgilerini saklayan bu bölüm, değiştirilen veya sıfırlanan bilgilerin belirli ayarlar sonucunda ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Bu yüzden oto ekspertiz servislerimizden bu konuda sağlıklı bilgiler edinebileceğinizi söylememiz mümkündür.

Oto Ekspertizde Güvenilir Raporlamalar

Bir aracın kullanım yaşı ilerledikçe, kilometre bilgilerinin değiştirilmesi olasılığı da aynı oranda artmaktadır.

Günümüzde 5 yaş üzerindeki araçların birçoğunda kilometre sayacının değiştirildiğini görebilmek mümkündür. Aracın yaşı ile kilometresini kıyaslamak yanlış bir gözlem olacağından, satın almak istediğiniz ikinci el aracı oto ekspertiz bayilerimizde kontrol ettirmenizi tavsiye ediyoruz.

Unutulmamalıdır ki, bir aracın kilometresini değiştirmek ülkemiz yasaları gereğince nitelikli dolandırıcılık olarak ele alınıyor. Bu yüzden böyle bir dolandırıcılığa maruz kalmamak için araç beyninden km kontrolü yapılabilen araçlarda mutlaka bu testi yaptırmanızda yarar vardır diyebiliriz.

Güvenilir raporlamalarımız ve uygun fiyatlarımız testi kolay bir şekilde yaptırmanıza imkân tanımak için vardır.