Doğru Ekspertiz Raporu Nasıl Olmalı?

Ekspertiz raporu pek çok alanda karşımıza çıkan, basitçe anlatılırsa, almakta olduğunuz araç ile ilgili kontrollerin yapılma işlemidir. Ekspertiz raporuna, kredi alma gibi durumlarda ihtiyacınız olabileceği gibi yalnızca kendi endişeleriniz sebebi ile de yaptırabilirsiniz; yaptırmalısınız da. Sanal dünyanın gelişmesiyle internet üzerinde pek çok satış platformu oluştu.

Bununla birlikte, internette veya fiziksel dünyada gerçekleştireceğiniz tüm satın alma işlemlerinde, satın aldığınız ürünün güvenilirliğine dair bir fikriniz bulunmamaktadır. Satıcının, sizleri buna ikna etmesi gerekmektedir. Ekspertiz raporu genellikle bu alanlarda devreye girmektedir.

Oto Ekspertiz Nedir?

Eksper, kelime anlamı açısından uzman kişi demektir. Konut kredisi alabilmek adına, gayrimenkul satın alımlarınızda ekspertiz işlemine gerek duyabilirsiniz. Ekspertizin bir diğer türü ise oto ekspertizdir. Oto ekspertiz, bir çeşit, araçlarınızın güvenilirliğinden emin olma yöntemidir. Oto ekspertiz eylemi adı altında adınızın teknik kimliğine dair pek çok araştırma gerçekleştirilir ve tüm sistemlerin fonksiyonlarının, düzgün bir şekilde çalıştığından emin olunur.

Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Oto ekspertiz profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilmelidir. Takım çalışması halinde gerçekleştirilen bu denetim işleminde hiçbir personel hata yapmamalıdır. Zira hata payına yer yoktur. Ekspertizi gerçekleştirilen araca dair tüm fonksiyonların öğrenilmesi gereklidir. Ekspertizde, aracınız, denetim alanından çıkarılmayacak şekilde, tüm fonksiyonları denenir ve hiçbir aksilik olmadığına emin olunur. Daha sonra aracın geçmişine dair araştırma yapılır ve edinilen tüm bilgiler rapor halinde, ekspertizi satın alan müşteriye sunulur.

Oto Ekspertizin Faydaları Nedir?

Oto ekspertiz işlemi genel olarak, ikinci el araba alımlarında tercih edilmekte olup Son zamanlarda sıfır araç alımlarında da ihtiyaç duyulabilmektedir.. Araç hakkında pek çok bilgiye oto ekspertiz sayesinde ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda araç geçmişi ile ilgili detaylı bilgi edinebilir ve eğer varsa, değişen parça, boyalı parça, motor durumu gibi unsurlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Böylelikle de aracı alıp almayacağınıza dair bir sonuca varabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Raporunda Bulunması Gerekenler

Oto ekspertiz işleminde aracınızın sistemlerine dair pek çok bilgi edinilir. Bu bilgiler, size verilecek olan oto ekspertiz raporunda bulunmalıdır.

Oto ekspertiz raporunuzda, oto ekspertiz yönetmeliği gereği kısaca bulunması gereken maddeler şu şekilde sıralanabilir;

  • Aracın OBD bağlantısı ile ECU da var olan arızalar
  • Boya, kaporta değişimi tespiti
  • Frenlerin denetlenmesi
  • Motor performansı hakkında bilgi
  • Süspansiyon testi sonuçları
  • Yanal kayma testi sonuçları
  • Alt kontrol testi sonuçları
  • Bütün başlıkların derlendiği ‘Sonuç’ bilgisi

Oto ekspertiz hizmeti sonucu alacağınız raporda tüm bu bilgiler bulunmalıdır. Aracınız hakkında genel bir bilgi edinebilmek adına oto ekspertiz hizmeti önemlidir.

Yorum yapın