Dyno Testi

Otomobil alım ve satımları günümüzde oto ekspertiz işlemleriyle mümkün olabilmektedir. Sıfır bir araca yatırım yapmaktan yana olmayan kişiler, ikinci el araçların daha uygun maliyetli yapılarını tercih ediyorlar.

İkinci el araçlara yatırım yapmanın uygun maliyetli olması cezp edici olsa da, oto ekspertiz yaptırmadan bu araçlara sahip olmaya karar vermenin büyük mali problemler ortaya çıkarması kaçınılmaz olacaktır.

Araca ve aracın geçmişine ilişkin detaylar her zaman doğru bilgileri vermeyebileceğinden, firmamızın oto ekspertiz hizmetlerinden yararlanarak teknik donanımlar hakkında sunduğumuz TSE onaylı raporlarla kesin bilgilere erişebilirsiniz.

Dyno Testinin Anlamı ve Uygulaması

Motor ve motor aksamları konusunda doğru performans bilgilerinin elde edilmesini sağlayan en önemli test, bilgisayarlı bir donanımla gerçekleştirilen dyno testi işlemidir. Bu testin esas amacı, otomobillerdeki motor performansını ve bu performansın aracın diğer aksamlarına nasıl aktarıldığını ölçmektir.

Motordan elde edilen performans eğer araçta bir sorun varsa her zaman diğer akşamlara doğru şekilde iletilemeyebiliyor. Bu durumda test performans ve geçişlerden sonra yaşanan performans kayıplarına dair detaylı bir bilgi edinmeyi mümkün kılıyor.

Dyno testine dinamometre testi de denilebilmektedir. Bu testte ölçümler aracın motorundan alınan gücün araç tekerleğine aktarımından sonra elde edilen tork ve beygir gücünü hesaplamamıza olanak tanır.

Bu test önden veya arkadan çekişli araçlarda aracın farklı pozisyonlarda cihaza sabitlenerek ölçüm yapılmasını gerektirir. Olağan yol koşullarını dikkate alarak yapılması gereken bu test, doğru performans sonuçlarını almamıza ve raporlamamıza yardımcı oluyor.

Dyno Testinde Gerçekleştirdiğimiz Kontroller

Motor performansı ölçümlerinin temel testlerinden birisi olarak karşımıza çıkan dyno testi işleminin uygulanması farklı kontroller eşliğinde mümkün olabiliyor.

Bunlar ise;

  • Dyno cihazıyla beygir ölçümü,
  • Dyno cihazıyla tork ölçümü,
  • Dyno cihazıyla şanzıman ölçümü,
  • Dyno cihazıyla ivmelenme ölçümü,
  • Şanzıman testleri,
  • Şanzıman vites geçişleri ve vuruntu kontrolleri,
  • Vites geçiş aralık kontrolleri,
  • Motor performansının karşılaştırmalı olarak raporlanmasıdır.

Satın almayı düşündüğünüz ikinci el aracın ya da satmayı düşündüğünüz aracınızın motor ömrü konusunda detaylı bilgiye sahip olmanıza imkân tanıyan bu testi mutlaka yaptırmanızda yarar vardır.

Araç Ekspertizinde Güvenilir Marka Auto Kale

Farklı illerde bayilikler aracılığıyla hizmet veren firmamız, araçlarda doğru şekilde uygulanan ekspertiz testleriyle sektörde öncü bir markadır. Son teknoloji olan ekipmanlarımız ve TSE onaylı raporlamalarımızla, lider bir marka olmaya devam ediyoruz.

Satacağınız veya satın almak istediğiniz araca dyno testi uygulaması yaptırmak için uygun maliyetli paket anlaşmalarımızdan yararlanmayı da tercih edebilirsiniz.