Dişinizden tırnağınızdan arttırdığınız, kenara koyduğunuz birikimleriniz var ve bu birikiminizi araç alarak değerlendirmek istiyorsunuz. Dilerseniz ayağınızı yerden kesecek bir araç alın, dilerseniz lüks segmentte bir araç. Bir aracın belirli kriterlerin altında olması sizin için masraf yaratacağı anlamına gelmektedir. İşte bu yüzden almak istediğiniz araca ekspertiz yaptırmak oldukça önemli.

Araç Ekspertizi Ne Demektir?

Konut sektöründe dairenin bedelinin tespiti ve binanın güvenilirliğinin teyidi amacı ile yapılan ekspertiz türünü bilir misiniz? Bankalar için konut kredisi kullandırımında bu rapor olmazsa olmazdır. Otomotiv sektörü için de oto ekspertiz işlemleri bulunmaktadır. Bu işlem de tıpkı konut sektöründe olduğu gibi aracın güvenilirliğini teyit eder. Aynı zamanda aracın güncel durumu satış rakamına karşılık gelip gelmediğini, yani güncel piyasasını da belirleyici faktörlerden biridir.

Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Oto ekspertiz, raporu sunan firmanın full veya dar kapsamlı (Dar kapsamlı raporlar kaporta, motor performans ve motor aksam testlerinin ayrı ayrı yapılmasını içeren, tam kapsamlı raporlardan daha düşük tutarlı testlerdir) programlarından birini seçmek sureti ile yapılırlar.

Örneğin dar kapsamlı bir oto ekspertiz işlemi yaptırmak ve yalnızca motor aksamında bir sıkıntı olup olmadığını bilmek istiyorsanız, aracın genel gidişatını incelemek, motor aksamlarının incelenmesini sağlamak, yağ yakıp yakmadığını, su eksiltip eksiltmediğini, motor bloğu veya triger kayışı gibi aksamlarda bir sıkıntı olup olmadığını incelerler.

Tam Kapsamlı Rapor Nedir?

Tam kapsamlı bir oto ekspertizde aracın kilometresinin doğruluğundan, airbag kontrollerinde kaporta aksamında boya veya değişen olup olmadığı, elektronik akşamlarda sorun olup olmadığı ve daha birçok minimum 100 maksimum 700 noktada inceleme yapılarak aklınızdaki tüm soruların cevabını almış olursunuz.

Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Etmeliyim?

Oto ekspertiz raporunda dikkat edilmesi gereken unsurlar motor ve taşıyıcı aksam üzerinde hasar olup olmadığı ve kaporta durumunun ne olduğudur. Genellikle kaporta aksamında çürük olması, motor bloğunda sorun olması, yağ eksiltmesi, motorda üfleme gibi unsurlara dikkat edilmelidir. Bu uygunsuzluklar aracın bir süre sonra yüksek değerde sorun açacağına işaret ederler. Bu sebeple anlaşacağınız fiyat üzerinde çok etkili kavramlardır. Aracı satan şahıstan problemleri gidermesini talep edebilir, masraf kadar indirime gitmesini isteyebilir veya alış işleminden vazgeçebilirsiniz.

Yorum yapın