Fren Testi

Kontrollü ve güvenli bir sürüşün anahtarı görevini gören fren sistemi, kontrol ve arızaları dikkate alınması gereken aksamlardan bir tanesidir. Fren sisteminde gerçekleşebilecek en ufak bir arıza ya da hatanın geri dönüşü olmayan ciddi sonuçlar doğuracağı bilindiğinden, araç fren testi işleminin önemi bir kat daha artmaktadır.

İkinci el bir araba alacaksanız ve sürüş güvenliğinize önem veriyorsanız, firmamızın ekspertiz hizmetleri arasında sunduğu bu testi yaptırmanın hayati bir etkene sahip olduğunu da bilmelisiniz.

Fren Testi Nasıl Yapılıyor?

Fren sistemi, araç kullanımında bir güvenlik önlemi olarak yer almaktadır. Sürüş sırasında durulması veya yavaşlanması gereken anlarda fren sistemini arızasız ve tam kapsamlı olarak kullanabilmek önemlidir. Doğru şekilde çalışan ve desteği sunan bir fren sistemi, sizleri olası kazalardan koruyan bir güvenlik sunar.

Bir aracın doğru şekilde çalışmayan fren sisteminin ciddi ve geri döndürülemeyecek sonuçları olduğundan, oto ekspertiz işlemlerinde fren testlerinin öncelikli bir yeri bulunuyor diyebiliriz. Fren kutusu, el freni, balata ve diskler, fren tutuşu gibi kontrollerin gerçekleştirildiği araç fren testi olası güvenlik problemlerinin tespit edilmesini sağlar.

Fren testinin yapılmasında fren test cihazı rampası kullanıyoruz. Zemin üzerinde bulunan rulo diskler aracılığıyla uzman ekiplerimiz fren ve lastiklerin durumu gibi birçok konuda ölçüm yaparak raporlamaktadırlar.

Fren Testinde Yapılan Kontroller

Fren testlerinde ayrıntılı bir rapor hazırlanması gerekliliğini dikkate alan firmamız, frenden elde edilen performansı sizlere kapsamlı bir rapor halinde sunmaktadırlar.

Bu raporda yer verilen testler ise;

  • Fren yapma şiddetiyle lastiklerden elde edilen performans değerlendirmesi,
  • Frenleme süresince dengenin kontrol edilmesi,
  • Maksimum fren kuvvetinin ölçülmesi,
  • Arka fren kısıtlayıcı incelemesi,
  • Farklı fren şiddetleriyle ön ve arka fren verimlerinin hesaplanması,
  • Pedal kuvvetinin ölçülmesi,
  • Fren kuvveti ve kuvvet dengesinin hesaplanması,
  • Fren disk kontrolleri,
  • ABS öncesinde fren kontrolünün yapılması,
  • Hidrolik sıvının kontrolü gibi işlemlerdir.

Tüm bu işlemler sonucunda araç fren testi tamamlanmış ve bilgisayar destekli olarak raporlanmış olarak müşterilerimize sunulmaktadır.

Fren Testi Yaptırmanın Önemi

Acil bir durumda aracın durabilmesini sağlayan en önemli düzenek fren sistemidir. Bu yüzden belli aralıklarla fren testi yaptırmak çok önemli bir konu halini almaktadır. Fren testinin düzenli olarak yapılmaması durumunda, araç sürücüsü ve yolcular acil durumlarda büyük bir hayati tehlikeyle karşı karşıya kalabilirler.

İkinci el araç alacaksanız, bir araca sahipseniz veya aracınızı satmayı düşünüyorsanız oto ekspertiz hizmetlerimiz arasında bulunan fren testini yaptırmanız ve sonuçları dikkate almanızda yarar vardır.