Neden Ekspertiz Yaptırmalıyım?

Ekspertiz işlemi genellikle gayrimenkul satın alım işlemlerinde ve otomobil pazarlarında gerçekleştireceğiniz satın alım işlemlerinizde gereklidir. Ekspertiz işleminin uygulanımı ve takibi, geçtiğimiz yıllarda Türkiye kanunlarına girmeyi başarmıştır. Oto ekspertiz alanında, aracınızın oto ekspertiz raporunda bulunması gereken belli başlı maddeler ve yapılması gereken işlemlere dair hükümler bulunmaktadır.

Oto ekspertizi araba alım satımlarınızda, size yardımcı olabilmesi açısından kullanabilirsiniz. Veya alım gerçekleştiriyorsanız, alacağınız araç hakkında bilgi edinebilirsiniz. Aracın sahibinin saklamayı tercih ettiği, araç hakkındaki sırlara bu sayede ulaşırsınız.

Örneğin, internet ilanlarında sıklıkla rastladığımız üzere, araç hakkında hem yeterli bilgi verilmiyor, hem de inanılmaz şekilde abartılabiliyor. Oto ekspertiz, bunun önüne geçmek adına yapılan ve sizlere eksiksiz bir rapor sunma işlemine verilen isimdir.

Oto Ekspertiz Gerekli Midir?

Oto ekspertiz işlemi genellikle ikinci el araba alım ve satım işlemlerinde gerçekleştirilir, tercih edilir. Satın alacağınız otomobile dair her türlü bilgiye sahip olmanıza yarayan bu işlem ile, güvenli bir alım yaptığınızdan emin olabilirsiniz. İkinci el aracın çalışma fonksiyonlarının tutarlılığına, aracın hasar kaydına ve boya değiştirme gibi unsurların hepsi kontrol edilerek yapılan bu işlemle, araçlar hakkında kısa sürede ve aynı zamanda güvenilir bilgi edinebilirsiniz.

Ekspertiz Servisinde Yapılması Gereken İşlemler

Ekspertiz servisi istenmesi durumunda, yönetmelik gereği yapılması gereken işlemler bulunmaktadır. Daha ucuz diye merdiven altı çalışma gerçekleştiren bir kuruluşa başvurursanız daha sonra problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden oto ekspertiz işlemleriniz için profesyonel yardıma başvurmalısınız. Aracın kontrolü oldukça ciddi bir iş olduğundan dolayı ekspertiz işlemi, bir grup deneyimli eleman tarafından takım çalışması halinde gerçekleştirilir. Bu sayede hata payı sıfırlanır ve güvenilir bir sonuç elde edilir.

Oto ekspertiz işleminde yapılması gereken işlemler şunlardır;

  • Motor performansının kontrolü
  • Detaylı hasar kaydı incelemesi
  • Fren ve süspansiyon testleri
  • Aracın boya ve kaporta geçmişinin incelenmesi
  • Aracın içinde ve dışında ayrıntılı ekspertiz işlemi
  • Müşteriye teslim edilmek üzere rapor hazırlanması

 

Oto ekspertiz adı altında ücret ödediğiniz hizmet, yukarıdaki işlemlerin tamamını içermelidir. Aldığınız hizmetin güvenilir olduğuna dikkat edilmesi de bir o kadar önemlidir.

Oto Ekspertiz Raporu Nedir?

Oto ekspertiz raporu, oto ekspertiz hizmetini teslim alacak olan kişiye verilen bilgiler bütünüdür. Raporunuz, ikinci el aracın üzerinde yapılan tüm testlerin sonuçları ve satın alacağınız aracın geçmişine dair pek çok bilgiyi içermelidir.

Oto Ekspertiz Nasıl Yaptırılır?

Oto ekspertiz işlemi Türkiye’nin dört bir yanında halihazırda uygulanmakta olan bir denetim yöntemidir. Şehrinizde hizmet vermekte olan oto ekspertiz firmalarına giderek gerekli desteği alabilirsiniz. Pek çok oto ekspertiz firmasının internet sitesi de bulunmaktadır. Firmayı ziyaret etmeden önce, siteden iletişim bilgilerini alarak iletişime geçebilir ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Oto ekspertiz fiyatları firmadan firmaya değişebilmektedir. Ayrıca işin kalitesine göre de fiyat farklılıkları oluşabilmektedir. Birçok oto ekspertiz firması, müşterilerine ekonomik açıdan yardımcı olabilmek adına oto ekspertiz paketlerine sahiptir. Bu paketlerden ihtiyacınızı karşılayanı tercih ederek de yardım alabilirsiniz.

Yorum yapın