Oto Ekspertiz Nedir?

Oto Ekspertiz kelimesi, Fransız kökenli olup ‘expert’ kelimesinden türemiştir. Bu kelime Türkçe’ye eksper olarak girmiş ve günlük kullanıma dahil olmuştur. Eksper, kelime anlamı açısından, belli başlı bir konu hakkında teknik bilgisi olan, uzman kişi anlamına gelmektedir. Eğer, oto ekspertiz nedir merak ediyorsanız, kısaca ikinci el araç alımında dikkat edilmesi gerekilen en önemli husustur denilebilir.

Oto Ekspertizde Ne Yapılır?

Oto Ekspertiz, aracın her açından incelenmesi ve kontrole tabi tutulması olarak tanımlayabiliriz. Bu inceleme içeriğinde, aracın motor mekanik kontrolleri başta olmak üzere, araç iç ve dış elektronik aksam teftişi, boya kontrolleri, mekanik alt kontroller, hasar kaydı durumu ve yasal sorgulamayla beraber test sürüşü girmektedir.

Bu kontrollerden önce tabii ki öncelikli olarak, satın alacağınız aracı, otomobili tanıyor olmanız gereklidir. Bu hem güvenli bir alışveriş gerçekleştirmek adına, hem de sürüş deneyiminden memnun kalmanız için gereklidir.

Neden Tüm Otomobil Alımlarında Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?

  1. el otomobil pazarında pek çok garip otomobil ilanı ile karşılaşabilirsiniz. Bunlar ‘doktordan yeni’, ‘bayandan az kullanılmış’ şeklinde ilanlar olabilir örneğin. Bu ilanlarla iddia edilmeye çalışılan şey, araç ile herhangi bir kaza yapılmadığı veya hasar kaydının bulunmadığıdır.

Tüm bakımlarının sorunsuz ve aksatılmadan gerçekleştiği söylenilen araçların, daha sonrasında tam tersi sonuçlarla karşılaşması durumu oldukça sık gerçekleşmektedir. Özellikle otomobil sektöründe yaşanan bu durum, bizler için, araç alım işlemlerini zorlaştırmaktadır.

Bu tarz ifadelere kesinlikle inanmamalı ve satın alacağınız aracı oto ekspertiz servisine tabi tutmalısınız. Her ne kadar, bazı satın alım durumlarında bir problem ile karşılaşılmasa da, satın aldığınız aracın onarılmış olma ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız. Oto ekspertiz ile tüm bunları detaylı bir şekilde öğrenebilmektesiniz.

Oto Ekspertiz Aracıma Zarar Verir Mi?

Oto ekspertiz işlemi, yalnızca arabanızın detaylı olarak kontrolünü içermektedir. Aracınızın tüm sistemlerinin çalışma durumu test edilmek amacıyla yapılan işlemler dışında bir işlem yapılmayacaktır ve aracınız çalıştırılmayacaktır. Eğer endişe içerisinde iseniz söylemekte fayda var; oto ekspertiz aracınıza hiçbir şekilde zarar vermez, yalnızca kontrolünü sağlar.

Otomobil Alım Satım İşlemlerinde Sık Karşılaşılan Düzenbazlıklar

Eğer internet üzerinden araç almayı düşünüyorsanız, satacağı aracı, aracın kilometresini düşürerek satmaya çalışanından tut da daha birçok türlü hile ile sizleri kandırmaya çalışacak kişilerle karşılaşabilirsiniz.

Aracın hasar raporu dolu olduğu halde daha sonra onarıma sokarak size satmaya çalışacak kişiler ile de karşılaşabilirsiniz. Bu şekilde otomobil pazarında çeşit çeşit düzenbazlıklar düzenlenmektedir.

Bu düzenbazlıklar ile baş etmenin yolu oto ekspertiz işlemidir. Bazı alıcılar satın alacağı arabayı bir tanıdığına veya sanayiye göstermeyi tercih ediyor. Fakat unutulmaması gereken bir nokta var ki, o da, bu gibi durumlarda pek çok ayrıntının gözden kaçabileceği. Düzenli bir araba teftişi istiyorsanız ve satın alacağınız aracın güvenliğinden emin olmak istiyorsanız oto ekspertiz yaptırmalısınız.

Oto Ekspertize Dahil Olan Tüm Hizmetler

Oto ekspertiz adı altında yapılan birçok hizmet bulunmaktadır. Bunların tümü aracınızın kontrolü içindir.

Bu kontroller şunlardır;

  • Motor performans testi
  • Arıza tespit
  • Boya / Kaporta tespit
  • Süspansiyon testi
  • Alt kontrol testi
  • Fren testi
  • Yanal kayma testi
  • İç / Dış Ekspertiz testi
  • Son olarak sonuç veya ekspertiz raporu size teslim edilir.

Tüm ekspertiz firmalarında işlemler bu şekilde gerçekleşmektedir. Eksik işlem alıyorsanız, destek aldığınız firmanın güvenilirliği hakkında şüpheye düşebilirsiniz. Almanız gereken ve ödemesini gerçekleştirdiğiniz tüm işlemler için yardım almakta diretmelisiniz.

Oto Ekspertiz Tam Bir Takım Oyunudur.

Aracınız ekspertiz işlemine girdiği andan itibaren sekreter, formen ve ustalar bir takım halinde hareket etmek ve karşılaşabilecekleri tüm problemlere hazırlıklı olmak durumundadırlar. Çalışan ekip birbirleri ile sürekli diyalog kurmalı ve uyum içerisinde olmalıdır. Ekip arasında hiçbir şekilde tartışma olmamalıdır.

Ayrıca araç ekspertize sokulduğu andan itibaren tüm güvenlik önlemleri, eksiksiz olacak şekilde alınmalıdır. En ufak kazaya tahammül edilmemelidir. Bu yüzden daha ciddi bir destek edinebilmek adına oto ekspertiz servisini alacağınız şirketin sertifikalı bir şirket olmasına dikkat etmelisiniz.

Oto Ekspertiz Hizmetini Nereden Almalıyım?

Otomobil pazarında olduğu gibi, oto ekspertiz hizmetinde de türlü düzenbazlıklar gerçekleşebiliyor. Bu yüzden yardım alacağınız firmanın güvenilir ve müşteri memnuniyetine önem veren bir firma olduğundan emin olmalısınız. Şehrinizde Auto Kale Oto Ekspertiz Servisi var ise ilk tercihiniz olmalı. Profesyonel ekip ve son teknoloji cihazlar ile hizmet veren şubelerimizin tümü TSE belgeli hizmet vermektedir.

Oto ekspertiz hizmetini alacağınız firma, en az aracınıza oto ekspertiz denetimi yaptırmanız kadar önemlidir. Bu yüzden herhangi bir firmayı tercih etmek yerine, araştırdığınız ve hizmet kalitelerinden emin olduğunuz firmayı tercih etmek sizin yararınıza olacaktır.

Oto Ekspertiz Fiyatları

Oto ekspertiz fiyatları almak istediğiniz hizmete göre, aracınızın markası ve çeşidine göre değişebilmektedir. Örneğin yukarıda bahsedilen oto ekspertiz hizmetlerinden bazılarını almayarak, oto ekspertiz ücretinden kısabilirsiniz.

Ancak bu önerilmeyeceği gibi, aracınızın, yardım almak istemediğiniz kısmında daha sonra problemler ile karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda, siteler üzerinden oto ekspertiz kampanyalarına da göz atıp bunlar arasından istediğiniz paketi tercih edebilirsiniz. Pek çok oto ekspertiz bazlı internet sitesi, paketler aracılığı ile hizmet vermekte.

Satın alacağınız paket içerisindeki hizmetlerin neler olduğunu bilmek ve nasıl gerçekleştirileceğini öğrenmek, yine size kalıyor. Oto ekspertiz hizmeti iyi bir araştırma ile kolaylıkla ve güvenlikle gerçekleştirilebilecek, talep edilmesi basit bir hizmettir.

Yorum yapın