Yanal Kayma Testi

Ekspertiz firmamıza gelen bir otomobilin kontrollerinde önemli olan noktalardan birisi yanal kayma açılarıyla elde edilen raporlama bilgileridir. Otomobillerin tekerlerinin hatası olup olmadığını anlamaya imkân tanıyan bu testte lastikler, rot, aks ve jantlar gibi birçok yan aksamda kusurların orta çıkması sağlanıyor.

İkinci el araç alırken veya satarken aracın yanal kayma açılarının güncel olması, güvenli bir sürüş olanağı da tanıyan önemli bir kontrol halini alıyor.

Yanal Kayma Testi Neden Yapılır?

Yanal kayma testinin uygulanmasının temel amacı, otomobilde ön ve arka lastiklerin rot ayarlarının doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını anlayabilmektir. Fabrika çıkış yapısına sadık olan bir otomobile uygulanan araç yanal kayma testi sonucunda orijinal verilere sadık bir rapor elde edilebilir.

Fakat teker, jant, rot veya aks gibi yan elemanlarda sorun olan bir otomobilin bu test sonucunda verdiği veriler orijinal veriler ile uyuşmaz. Bu da araçta belirli sorunların bulunduğuna işaret eden en önemli noktalardan birisi olarak dikkat çeker.

Yanal kayma testinde aracın rot ve aks incelemelerinin detaylı bir şekilde yapılabilmesi esastır. Hesaplamaların yanı sıra, firmamız tarafından kullanılan son teknoloji aletler ve cihazlar otomobilin düz bir zemin üzerinde ne kadar sağlıklı bir sürüş sunduğunu raporlamamıza imkân tanır. Bu sayede araç alıcıları veya satıcıları araçlardaki aksaklıklar konusunda bilgi sahibi olabilirler.

Yanal Kayma Testinin Önemi

Bir otomobilin ön ve arka lastiklerinin uyumlu olup olmadığını gözlemlemeye yarayan araç yanal kayma testi ile olası güvenlik problemleri tespit edilmiş olur. Güvenli bir sürüş, bir aracın tüm ekipman ve elemanlarının uyum içerisinde çalışmasıyla mümkün olabileceğinden, testi yapmak büyük bir önem taşımaktadır. Böylelikle uyumlu bir şekilde çalışmayan ekipmanlar ve elemanların erken tespitinin yapılması sağlanır.

Yanal kayma testinde otomobil yürüme hızıyla eş değer düz bir platform üzerine yerleştirilir ve düz bir yolda sürücünün direksiyonu bırakması durumunda aracın sapma miktarının ölçülmesi sağlanır. Uzman ekiplerimiz tarafından yapılan bu testler, aracın fabrika çıkış değerlerine sadık kalıp kalmadığını ortaya koyarken, satın alınacak bir aracın olası sorunlarını da detaylı bir şekilde gözler önüne sermektedir.

Yanal Kayma Testinde Yapılan Kontroller

Bir otomobile uygulanan araç yanal kayma testi ile farklı ölçümlemeler ve incelemeler gerçekleştiriyoruz.

Bunlar ise;

  • Rot ayar kontrolleri,
  • Aks ölçümleri,
  • Ön takım kontrolleri,
  • Şase ölçümü,
  • Alt tablaların kontrolleri,

Yanal kayma toe açıları testin yapıldığı özel platform üzerinde kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir. Firmamız satın almak istediğiniz ikinci el aracın rot ve aks ayarlarını kapsamlı bir şekilde tespit ederek raporlar eşliğinde sizlere sunar. Bu sayede araç hakkında aklınızdaki soru işaretlerine yanıt bulabilir ve aracın kusurlarını veya masraflarını göz önünde bulundurarak aracı satın alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz.